Yazan: Maurice Maeterlinck

Performans Tarihleri:

12 Ocak / Cumartesi:

Uyarlayan, Tasarlayan, ve Yöneten: Fulya Peker 

18 Ocak / Cuma:

Biletler için:

Performansçılar:

Derya Dinç

Alican Kargın

Mert Kıratlı

Bengü Kovar

Can Memişoğulları

Melda Tuzluca

Gökçe Uygun

Proje Koordinatörü: Naz Güven

Proje Asistanı: Ece Eraslan

Kör!(ler) Hakkında: 

Mekan: culter

19 Ocak / Cumartesi:

Teknik Sorumlu: Buğra Başıaçık

Maurice Maeterlinck’in KÖRLER adlı oyunundan yola çıkarak, Fulya Peker'in deneysel bir performans olarak uyarladığı, tasarladığı ve yönettiği KÖR!(LER), 2018’de disiplinlerarası bir oluşum olarak kurulan Espas Project’in sunumuyla, 2-3 Kasım tarihlerinde AVTO’da seyircisiyle buluşuyor.

Maurice Maeterlinck’in kaleme aldığı KÖRLER adlı oyunda ormanda kaybolan körlerin çoktan ölmüş olduğunu bilmedikleri bir yol göstericiyi, bir kurtarıcıyı bekleyişlerinin tekinsizliği anlatılır. Oyun, görülen/görülmeyen ve duyulan/duyulmayan gerçekliğin iletişimdeki farklı etkilerinin irdelendiği; sabitlenen imge, hafıza, mesafe, süre ve süreç kavramları üzerine yeniden düşünmenin tetiklendiği bir dönemde kaleme alınmasıyla dikkat çekmektedir.

Fulya Peker'in uyarladığı, tasarladığı ve yönettiği

KÖR!(LER) adlı deneysel performansta dramatik inşanın bozuma uğratılmasıyla oyun gösteri sanatlarının ve görsel sanatların arasındaki eşiğe yerleştirilmekte; nefes ve ses katmanlarına yönelik örüntülere ve inşaatlardan toplanan malzemelerle bir araya getirilmiş olan enstrümanlara ellerin devinimi eşlik etmekte; metin grafik bir ses ve hareket notasyonu, sahne bir kanvas olarak ele alınmakta ve tiyatronun “bütüncül sanat” anlayışı ile olan bağı vurgulanmaktadır.

Körler seyircisini bir anı başlangıç veya sonuç üzerinden anlamlandırmaya değil,bir deney olarak imlemeye davet eder. 

FULYA PEKER; New York ve İstanbul’da çalışmalarını sürdüren bir tiyatro/performans sanatçısı ve şiircidir. New York’ta deneysel tiyatro/film, dans ve müzik alanında Richard Foreman, John Zorn, Robert Ashley, Katsura Kan, David Michalek ve Object Collection gibi tanınan isimlerin eserlerinde sahne almıştır. Yazar ve yönetmen olarak öne çıkan çalışmalarından bazıları Requiem Aeternam Deo, The Void, The Plague, The Red Book,  DEM’dir. Peker, deneysel tiyatro çalışmalarını kurucusu ve sanat yönetmeni olduğu Katharsis Performance Project ile, ve disiplinlerarası performans araştırmalarını yine kurucusu olduğu Modern Mythologies Project ile sürdürmektedir. Tercümeleri, şiirleri ve deneysel tiyatro üzerine yazdığı makaleleri, hem Amerika’da hem de Türkiye’de yayınlanmıştır. Peker, lisansını Tiyatro (H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı); yüksek lisansını Tiyatro, Tarih, Edebiyat ve Eleştiri (Brooklyn College/CUNY) programlarında tamamlamıştır. Halen, Bilgi Üniversitesi/ İletişim Fakültesi’nde ders vermekte, uluslararası alanda performanslar ve workshoplar sunmaya devam etmektedir.

 www.fulyapeker.com